بسته بندی و ویژگی های آن

               آنچه امروزه در عرضه محصولات مورد توجه است بسته بندی است ، اهمیت طراحی بسته بندی بقدری است که گاها ” هزینه بسته بندی از قیمت محصول پیشی می گیرد و مصرف کنندگان بدون کمترین تردیدی نسبت به خرید محصول اقدام می نمایند تا به اقلام بسته بندی محصول دست یابند .

                اما نکته مهم در طراحی بسته بندی علاوه بر زیبائی کارائی آنست ، متاسفانه کشور ما علی رغم داشتن غنای بالای فرهنگی و تلاش های بسیار که در این زمینه شده در حال حاضر فاصله بسیار زیادی با صنعت بسته بندی دنیا دارد و تاکنون نتوانسته نیاز بصری و کاربردی بازار مصرف را بطور کامل اغنا نماید . هرچند در سال های اخیر برخی از شرکت ها گام در این راه نهاده اند که قطعا” کافی نیست .

                 دلائل مختلفی در این ارتباط قابل بررسی است ، اما از عمده ترین دلایل آن اولا”  نبود تکنولوژی های مدرن روز در زمینه صنایع چاپ و بسته بندی  است که با توجه به قیمت های بالای این تکنولوژیها و مسئله بازگشت سرمایه است که بدلیل عدم تمایل به پرداخت هزینه های بسته بندی از سوی بازار مصرف ، بازگشت سرمایه  سرمایه گذاران دچار زمان طولانی خواهد شد  و به همین دلیل سرمایه گذاران کمتر تمایل به ورود  در این حوزه را  در سطح بالای آن دارند. مسئله دیگر تمایل بازار به کپی برداری است که با توجه به نبود قوانین دقیق کپی رایت در کشور  ابدا” ایده پردازی به معنای واقعی در آن صورت نمی گیرد . نکته جالب توجه آنکه این مسئله ( یعنی کپی برداری ) آنقدر شدت یافته که حتی در زمینه های مختلف از طراحی برند های داخلی برای محصولات مختلف بدون توجه به سنخیت طرح با محصول استفاده می گردد . و یا با تغییری کوچک نسبت به استفاده محتوائی طرح ها در محصولات مشابه استفاده می نمایند که بعضا باعث تاسف است .

              دیگر وقت آن رسیده که فکری برای علاج این درد کهنه کنیم بدیهی است با توجه به رویکرد جامعه و نزدیک شدن نگاه مصرف کنندگان داخلی به فضای جهانی می توان با توجه به  احساس نیاز بازار مصرف  در خصوص نوآوری و طراحی بسته بندی با رعایت استاندارد های بصری و کاربردی پا به عرصه این تغییرات بنیادین نهاد .

               استفاده از رنگ های جدید در طراحی  بسته بندی یک چالش بسیار سخت و در عین حال زیباست . چرا که بازار مصرف سالیان سال خود را با رنگ ها و طرح هایی عادت داده که خروج آن شما را دچار چالش خواهد کرد اما جسارت پذیرش این چالش در نهایت فضایی دلپذیر برای عرضه کننده و مصرف کننده به جا خواهد گذاشت و این تصمیم جسورانه امکان دستیابی هر دو طرف عرضه کننده و مصرف کننده را به اتفاقی بسیار بهتر از گذشته محیا خواهد ساخت .

             موضوع اساسی دیگر که در حال حاضر در دنیای مدرن به آن پرداخته می شود . امکان بهره مندی هرچه آسان تر از محصول با حفظ قابلیت های کیفی محصول است . با یک بررسی اجمالی در سبک بسته بندی در دنیای امروز به راحتی متوجه می شوید که بسته بندی های محصولات امروزه به سمت کوچک شدن می روند این مسئله در خصوص بطری های آب ، نوشابه ، محصولات  لبنی ، محصولات پروتئینی و … کاملا قابل مشاهده است .

             اگر بتوان بسته بندی محصولاتی که موعد مصرف آنها در حجم میزان مصرف در وعده کمتر از میزان خرید آنهاست یا بعبارتی  خرید یکبار انجام می شود ولی مصرف آنها در چند وعده است استفاده نمود به معنی آنستکه  ما از تکنولوژی مدیریت مصرف در بسته بندی استفاده  می کنیم.  آنگاه می توانیم خرید را یکبار انجام دهیم اما در وعده های مختلف از آن استفاده کنیم  بدون آنکه در کیفیت وعده های بعدی دچار کمترین افتی شویم . اگر بخواهیم مثالی را در این خصوص بررسی کنیم خرید گوشت قرمز وسفید است . عموما” ما خرید گوشت را یکجا و برای چند وعده انجام می دهیم و هنگامیکه آن را به خانه می بریم میزان خریداری  شده را به چند بسته تقسیم نموده درون فریزر می گذاریم و هر بار یک بسته آن را مصرف می کنیم . به این روش می گویند مدیریت مصرف برای حفط کیفیت .

          حال در نظر بگیرید این مسئله در تمامی محصولات غذائی و محصولاتی که دارای اعتبار زمان مصرف هستند برای شما قابل دستیابی باشد . چه احساسی دارید؟

          بله داشتن محصولاتی که طراحی بسته بندی آنها به نحوی باشد که شما به راحتی و بدون آنکه نگران افت کیفیت و مسائل بهداشتی باقیمانده محصولات خریداری شده تان باشید شرایط بسیار مطلوب در مصرف محصولات برای شما فراهم می کند و این امکان را به شما می دهد که محصول را  در مدت زمان قابل قبول مصرف کنید  . این مهمترین نکته ایی است که جهان امروز بعنوان یکی از اصلی ترین اصول طراحی بسته بندی محصولات دارای اعتبار زمان مصرف مد نظر قرار داده است .

 

علی اکبر گودرزی

مدیرعامل شرکت جواهر سرخ اصیل امروز